#12 AN Valve Cover Adapter
Billet Evacuation Body
Billet Evacuation Body
- Machined from billet aluminum
| Attributes | |
| Adapter Type | Breather, Breather |
| Alternate Part Number | 100-2 |
| Application | Universal, Universal |
| ASIN | B01GRVHB0W |
| Baffle Included | No, No |
| Bolt Pattern | N/A, N/A |
| Brand | Quick Fuel, Quick Fuel Technology |
| Breather Opening Size | 1.250 in., 1.250" |
| Breather(s) Included | No, No |
| California Proposition 65 | No |
| Category | Emission Control |
| Color | Silver |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | 5, 5 |
| Finish | Clear Anodized, Clear anodized |
| Flange Thickness | N/A, N/A |
| Gasket Or Seal Included | No |
| Gaskets Included | No, No |
| Gromment(s) Included | No, No |
| Grommet(s) Included | No |
| Grommets Included | No |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8409915085 |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 2.000 in., 2.000" |
| Height (in.) | 2.000 |
| Item Height | 2.000 in. |
| Length | 2.000 in., 2.000" |
| Length (in.) | 2 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Material | Aluminum, Aluminum |
| Mounting Hardware Included | No, No |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Outlet Quantity | 1 |
| part type | Engine Crankcase Breather Connector |
| Product Type | Valve Cover Accessories, Valve Cover Accessories |
| Quantity Per Pkg. | 1, 1 |
| SDR Required Flag | N |
| Sub Category | Crankcase Ventilation System |
| Universal Or Specific Fit | Universal |
| Width | 2.000 in., 2.000" |
| Width (in.) | 2 |
| GTIN | 00849804010804 |