Vacuum module for Pro Transducer Box (Series II).
The Series II transducer modules provide a variety of inputs from pressure and temperature, to voltage and strain gauge readings.
The Series II transducer modules provide a variety of inputs from pressure and temperature, to voltage and strain gauge readings.
| Attributes | |
| Application | Closed Course, Drag Racing |
| Brand | Racepak |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Category | Body |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Emission Code | 5, 5 |
| Emission Code Description | Part does not affect Vehicle Emissions |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 9026200000 |
| Hazardous Material Code | N |
| Inlet Size | 1/8" NPT, 1/8" NPT |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Module Type | 30" Hg, 30" Hg |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| part type | Data Acquisition Module |
| Pressure Range | 0-30" Hg, 0-30" Hg |
| Product Type | Sensors, Sensors |
| SDR Required Flag | N |
| Sub Category | Control Modules |
| Warning | California Proposition 65, California Proposition 65 |
| GTIN | 00815046028181 |