Medium - White - FIA 8856-2018 - SFI 3.2A/5
The all-new DNA SLT FIA suit is packed with technology and features representing the pinnacle of our racing suit development and experience. Used by our sponsored professionals, the DNA SLT layup features lightweight and durable European long staple outer layer paired with 2 inner Nomex mesh layers for the ultimate in breathability. Full length X-tech stretch panels run from the shoulder to the thighs and from the crotch to the knees, as well as strategically placed elbow, back, and neck panels give you completely unrestricted freedom of movement as well as added breathability. Traditional 1x1 ribbed cuffs at the wrist and ankles provide complete closure and protection with a European fit, and the ulta-slim lightweight patch pockets mean you won't be without essentials while walking the paddock between races. All features of the DNA SLT suit have been engineered and tested to lessen restrictions, increase air flow, and enhance performance while providing the protection you demand. Available in White or Black.
The all-new DNA SLT FIA suit is packed with technology and features representing the pinnacle of our racing suit development and experience. Used by our sponsored professionals, the DNA SLT layup features lightweight and durable European long staple outer layer paired with 2 inner Nomex mesh layers for the ultimate in breathability. Full length X-tech stretch panels run from the shoulder to the thighs and from the crotch to the knees, as well as strategically placed elbow, back, and neck panels give you completely unrestricted freedom of movement as well as added breathability. Traditional 1x1 ribbed cuffs at the wrist and ankles provide complete closure and protection with a European fit, and the ulta-slim lightweight patch pockets mean you won't be without essentials while walking the paddock between races. All features of the DNA SLT suit have been engineered and tested to lessen restrictions, increase air flow, and enhance performance while providing the protection you demand. Available in White or Black.
- Dual Certification - FIA 8856-2018 & SFI 3.2A/5
- Ultra lightweight and breathable SLT layup
- Minimal embroidery and trim for reduced weight
- X-Tech stretch side, back, thigh, and knee panels
- 1x1 Wrist and ankle cuffs
- Countoured patch pockets
- Designed and manufactured in Hawthorne, CA
| Attributes | |
| Brand | Simpson Racing |
| Cable Pass-Through Location | Zipper |
| Category | Racing Suits, Racing Suits |
| Certification Rating | SFI 3.2A / 5 Rated, FIA 8856-2018 |
| Closure Type | Zipper, Zipper |
| Color | White, White |
| Cooling Suit Compatible | Yes |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Driver Level | Intermediate, Professional |
| Emission Code | 6, 6 |
| Epaulets Included | Yes |
| Epaulets Style | DNA |
| Fia Approved | Yes |
| FIA Certification | 8856-2018, 8856-2018 |
| Fire Resistant | Yes, Yes |
| Gender | Unisex, Male |
| Government Safety Standards Approved | No, No |
| Gussets | Yes |
| Gussets Location | Neck, 270 Shoulder |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 6211335010 |
| Hazardous Material Code | N |
| Integrated Cable Pass-Through | No |
| Leg Style | Cuffed |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lining Material | Aramid, Aramid |
| Material | Aramid, Aramid |
| Outer Material | Aramid, Aramid |
| part type | Racing Suit, Racing Suit |
| Pocket Type | Patch |
| Pockets | Yes |
| Primary Color | White |
| Product Type | Driving Suit, Driving Suit |
| Quantity | Sold individually, Sold individually |
| Radio Pocket | No |
| SDR Required Flag | N |
| SFI Approved | 3.2A/5, 3.2A/5 |
| SFI Certification | SFI 3.2A/5, SFI 3.2A/5 |
| Size | Medium, Medium |
| Underwriters Laboratory Listed | No, No |
| Warning | California Proposition 65, California Proposition 65 |
| Warranty | None, None |
| GTIN | 00090127860731 |