Single 6.7" 18 LED CG2 Light Cannon Using Dtp Connector
The Vision X 6.7" CG2 CANNON CG2-CPM1810 features 18 Cree LEDs to deliver 126 watts of power and 9,450 effective lumens, a spot beam pattern that offers you a focused amount of light with great distance, and black aluminum poly carbonate housing. The CG2-CPM1810 comes standard with an extended warranty, harness and multi-volt 9-32V DC input. This light weighs 7.05 pounds.
The Vision X 6.7" CG2 CANNON CG2-CPM1810 features 18 Cree LEDs to deliver 126 watts of power and 9,450 effective lumens, a spot beam pattern that offers you a focused amount of light with great distance, and black aluminum poly carbonate housing. The CG2-CPM1810 comes standard with an extended warranty, harness and multi-volt 9-32V DC input. This light weighs 7.05 pounds.
- Multiple 7W LEDs For a Wide Spread Full Beam Pattern | Clear or Selective Yellow Lens Option | Advanced Optic Technology | Highest Quality CREE LEDs | Plug And Play Harness Included (Pairs Only)
- Advanced Optic Technology
- Highest Quality CREE LEDs
- Snap-On Color and Beam Changing Covers Available
| Attributes | |
| Add-on | N/A |
| Alternative Part Number | 9907505 |
| Amp draw | 10.5A |
| Beam pattern | 10 degree |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | KR |
| Effective Lumens | 9,450 lm |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black |
| Includes | LED Light, Pigtail Connector, Mounting Hardware |
| Input Voltage | 9-32V DC |
| IP Rating | IP68/69K |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Temperature | -40 Celsius +85 Celsius |
| Raw Lumens | 13,500 lm |
| SDR Required Flag | N |
| Watts | 126W |
| GTIN | 00887009907505 |