Pair of 8.7" 24 LED CG2 Light Cannon Including Harness Using Dtp Connector
The Vision X 8.7" CG2 CANNON CG2-CPM2410KIT features two LED lights, each with 24 Cree LEDs to deliver a total 336 watts of power and 25,200 effective lumens, a spot beam pattern that offers you a focused amount of light with great distance, and black aluminum poly carbonate housing. The CG2-CPM2410KIT comes standard with an extended warranty, two GEN 2 light cannons, harness and multi-volt 9-32V DC input. Each light weighs 12.79 pounds.
The Vision X 8.7" CG2 CANNON CG2-CPM2410KIT features two LED lights, each with 24 Cree LEDs to deliver a total 336 watts of power and 25,200 effective lumens, a spot beam pattern that offers you a focused amount of light with great distance, and black aluminum poly carbonate housing. The CG2-CPM2410KIT comes standard with an extended warranty, two GEN 2 light cannons, harness and multi-volt 9-32V DC input. Each light weighs 12.79 pounds.
- Multiple 7W LEDs For a Wide Spread Full Beam Pattern | Clear or Selective Yellow Lens Option | Advanced Optic Technology | Highest Quality CREE LEDs | Plug And Play Harness Included (Pairs Only)
- Advanced Optic Technology
- Highest Quality CREE LEDs
- Snap-On Color and Beam Changing Covers Available
- Plug And Play Harness Included
| Attributes | |
| Add-on | N/A |
| Alternative Part Number | 9907451 |
| Amp draw | 28A |
| Beam pattern | 10 degree |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | KR |
| Effective Lumens | 25,200 lm |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black |
| Includes | (2) LED Lights, Wiring Harness, Mounting Hardware |
| Input Voltage | 9-32V DC |
| IP Rating | IP68/69K |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Temperature | -40 Celsius +85 Celsius |
| Raw Lumens | 36,000 lm |
| SDR Required Flag | N |
| Watts | 336W |
| GTIN | 00887009907451 |