4.7" CG2 Multi-LED Cannon SAE J581 High Beam
Take to the streets with the new Vision X SAE street legal series lights. Our redesignedCG2 internals now feature our patented photon core along with our tuned mixed-precision optics to be able to be used on-road but still provide the same durability to handle any off-road adventure. The SAE 4.7" Cannon uses a combination of flood and spot optics to produce a beam pattern that is prime for high beam street legal driving applications.Looking for a fog light application? Our smaller 3" CG2 SAE mini cannons utilize our PLC optic technology to produce an ultra-wide elliptical (J583 compliant) fog beam with a sharp cutoff to keep the light low to the ground and not blind oncoming traffic.
Take to the streets with the new Vision X SAE street legal series lights. Our redesignedCG2 internals now feature our patented photon core along with our tuned mixed-precision optics to be able to be used on-road but still provide the same durability to handle any off-road adventure. The SAE 4.7" Cannon uses a combination of flood and spot optics to produce a beam pattern that is prime for high beam street legal driving applications.Looking for a fog light application? Our smaller 3" CG2 SAE mini cannons utilize our PLC optic technology to produce an ultra-wide elliptical (J583 compliant) fog beam with a sharp cutoff to keep the light low to the ground and not blind oncoming traffic.
- Mixed Precision Optics | SAE J581 Compliant for High Beam Applications | Clear or Selective Yellow Lens Option | Highest Quality CREE LEDs | Plug And Play Harness Included (Pairs Only) | Snap-On Cover System Compatible
- SAE J581 Compliant for High Beam Applications
- Clear or Selective Yellow Lens Option
- Highest Quality CREE LEDs
- Plug And Play Harness Included (Pairs Only)
- Snap-On Cover System Compatible
| Attributes | |
| Alternative Part Number | 9952093 |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | KR |
| Effective Lumens | 2,200 lm |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black |
| Input Voltage | 9-32V DC |
| IP Rating | IP68/69K |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | SAE High Beam |
| Maximum Amperage Draw | 2.92A |
| Operating Temperature | -40 Celsius to +85 Celsius |
| Raw Lumens | 3,700 lm |
| SDR Required Flag | N |
| Wattage | 35W |
| GTIN | 00887009952093 |