Pair of 3.7" Single Source 10 Watt Light Cannon CG2 Including Harness Using Dt Connector
The Vision X 3.7" CG2 Mini CANNON CG2-CPR110KIT features two LED lights, each with a single source 10 watt Cree LED to deliver a total 20 watts of power and 2,140 raw lumens, a spot beam pattern that offers you a focused amount of light with great distance, and black aluminum poly carbonate housing. The CG2-CPR110KIT comes standard with an extended warranty, two GEN 2 light cannons, harness and multi-volt 9-32V DC input.
The Vision X 3.7" CG2 Mini CANNON CG2-CPR110KIT features two LED lights, each with a single source 10 watt Cree LED to deliver a total 20 watts of power and 2,140 raw lumens, a spot beam pattern that offers you a focused amount of light with great distance, and black aluminum poly carbonate housing. The CG2-CPR110KIT comes standard with an extended warranty, two GEN 2 light cannons, harness and multi-volt 9-32V DC input.
- Single Source 10W LED for a Long Distance Spot Beam Pattern | Clear or Selective Yellow Lens Option | Iris Reflector Technology for Superior Distance | Highest Quality CREE LEDs | Plug And Play Harness Included
- Iris Reflector Technology for Superior Distance
- Highest Quality CREE LEDs
- Snap-On Color and Beam Changing Covers Available
- Plug And Play Harness Included
| Attributes | |
| Add-on | N/A |
| Alternative Part Number | 9925271 |
| Amp draw | 1.66A |
| Beam pattern | 10 degree |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | KR |
| Effective Lumens | 1,489 lm |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black |
| Includes | (2) LED Lights, Wiring Harness, Mounting Hardware |
| Input Voltage | 9-32V DC |
| IP Rating | IP68/69K |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Temperature | -40 Celsius +85 Celsius |
| Raw Lumens | 2,140 lm |
| SDR Required Flag | N |
| Watts | 20W |
| GTIN | 00887009925271 |