Pair of 8.7" Single Source 120 Watt Cannon CG2 Lights Including Harness Using Dtp Connectors
The Vision X 8.7" CG2 CANNON CG2-CPZ810KIT features two LED lights, each with a single source 120 watt Cree LED to deliver a total 200 watts of power and 8,680 effective lumens, a spot beam pattern that offers you a focused amount of light with great distance, and black aluminum poly carbonate housing. The CG2-CPZ810KIT comes standard with an extended warranty, two GEN 2 light cannons, harness and multi-volt 9-32V DC input. Each light weighs 9.92 pounds.
The Vision X 8.7" CG2 CANNON CG2-CPZ810KIT features two LED lights, each with a single source 120 watt Cree LED to deliver a total 200 watts of power and 8,680 effective lumens, a spot beam pattern that offers you a focused amount of light with great distance, and black aluminum poly carbonate housing. The CG2-CPZ810KIT comes standard with an extended warranty, two GEN 2 light cannons, harness and multi-volt 9-32V DC input. Each light weighs 9.92 pounds.
- Single Source 100W LED for a Long Distance Spot Beam Pattern | Clear or Selective Yellow Lens Option | Iris Reflector Technology for Superior Distance | Highest Quality CREE LEDs | Plug And Play Harness Included (Pairs Only)
- Iris Reflector Technology for Superior Distance
- High Output LED
- Snap-On Color and Beam Changing Covers Available
- Plug And Play Harness Included
| Attributes | |
| Add-on | N/A |
| Alternative Part Number | 9907482 |
| Amp draw | 16.67A |
| Beam pattern | 10 degree |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | KR |
| Effective Lumens | 8,680 lm |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black |
| Includes | (2) LED Lights, Wiring Harness, Mounting Hardware |
| Input Voltage | 9-32V DC |
| IP Rating | IP68/69K |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Temperature | -40 Celsius +85 Celsius |
| Raw Lumens | 12,400 lm |
| SDR Required Flag | N |
| Watts | 200W |
| GTIN | 00887009907482 |