Single 3.0" Square 3 LED Cannon CG2 Light
The Vision X 3.0" Mini Cannon CG2-OPM310 features 3 Cree LEDs to deliver 21 watts of power, 2,250 raw lumens, and Wide Spread Full Beam Pattern. The 3.0" Cannon has a IP68/69K rated housing for water and dust resistance, and comes standard with our Extended warranty.
The Vision X 3.0" Mini Cannon CG2-OPM310 features 3 Cree LEDs to deliver 21 watts of power, 2,250 raw lumens, and Wide Spread Full Beam Pattern. The 3.0" Cannon has a IP68/69K rated housing for water and dust resistance, and comes standard with our Extended warranty.
- Multiple 7W LEDs For a Wide Spread Full Beam Pattern | Clear or Selective Yellow Lens Option | Advanced Optic Technology | Highest Quality CREE LEDs | Plug And Play Harness Included (Pairs Only)
- Advanced Optic Technology
- Highest Quality CREE LEDs
| Attributes | |
| Add-on | N/A |
| Alternative Part Number | 9929644 |
| Amp draw | 1.75A |
| Beam pattern | 10 degree |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | KR |
| Effective Lumens | 1,575 lm |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black |
| Includes | LED Light, Pigtail Connector, Mounting Hardware |
| Input Voltage | 9-32V DC |
| IP Rating | IP68/69K |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Temperature | -40 Celsius +85 Celsius |
| Raw Lumens | 2,250 lm |
| SDR Required Flag | N |
| Watts | 21W |
| GTIN | 00887009929644 |