Single Cannon Race 7 Selective Yellow w/ Harness
The Cannon Race Series 7 LED (CR-7) delivers the highest performing spot beam to hit the market. The CR-7 utilizes a truly unique lens that performs as well as it looks. With a super-crisp spot beam that reaches 1,505ft long and 200ft wide, the CR-7 outperforms and outshines the competition with ease. Outshine The Competition: Utilizing top-binned 10W LEDs from CREE, the CR-7 blasts a massive 7,665 lumens (ea) out of only a 4.5"" housing. Selective Yellow Lens Option: Never let dust, fog or rain slow you down again. The selective yellow lens will allow your CR-7 to cut through any tough weather while maintaining maximum output. Virtually Unbreakable: The CR-7 uses a thick polycarbonate bezel that won't crack, fade or corrode like traditional aluminum bezels.
The Cannon Race Series 7 LED (CR-7) delivers the highest performing spot beam to hit the market. The CR-7 utilizes a truly unique lens that performs as well as it looks. With a super-crisp spot beam that reaches 1,505ft long and 200ft wide, the CR-7 outperforms and outshines the competition with ease. Outshine The Competition: Utilizing top-binned 10W LEDs from CREE, the CR-7 blasts a massive 7,665 lumens (ea) out of only a 4.5"" housing. Selective Yellow Lens Option: Never let dust, fog or rain slow you down again. The selective yellow lens will allow your CR-7 to cut through any tough weather while maintaining maximum output. Virtually Unbreakable: The CR-7 uses a thick polycarbonate bezel that won't crack, fade or corrode like traditional aluminum bezels.
- High Performance Driving Beam
- Massive 7,665 Lumens Per Light
- Clear and Selective Yellow Lens Options
- Compact Housing Design
| Attributes | |
| Alternative Part Number | 9957814 |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | KR |
| Effective Lumens | 5,748 lm |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black |
| Input Voltage | 9-32V DC |
| IP Rating | IP68/69K |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | Driving |
| Maximum Amperage Draw | 5.84A |
| Operating Temperature | -40 Celsius to +85 Celsius |
| Raw Lumens | 7,665 lm |
| SDR Required Flag | N |
| Wattage | 70W |
| GTIN | 00887009957814 |