Duralux Gen2 Driving Light, 4-LED, 60-20 Combo Driving Beam With DRL, White
a thick spot beam punching farther than the competition while also providing a super wide elliptical flood beam for lighting up the immediate terrain around you! UV hard coated lenses, 4mm thick steel brackets, & our signature DrySeal construction make the DURA PROs the toughest and most reliable lamp at this price point. Don't
a thick spot beam punching farther than the competition while also providing a super wide elliptical flood beam for lighting up the immediate terrain around you! UV hard coated lenses, 4mm thick steel brackets, & our signature DrySeal construction make the DURA PROs the toughest and most reliable lamp at this price point. Don't
- Single Source 10W LED for a Long Distance Spot Beam Pattern, Iris Reflector Technology for Superior Distance, Highest Quality CREE LEDs, Snap-On Color & Beam Changing Covers Available
| Attributes | |
| Alternative Part Number | 9962542 |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | KR |
| Effective Lumens | 3,400 lm |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black |
| Input Voltage | 9-32V DC |
| IP Rating | IP68/69K |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | Driving |
| Maximum Amperage Draw | 2.67A |
| Operating Temperature | -40 Celsius to +85 Celsius |
| Raw Lumens | 3,400 lm |
| SDR Required Flag | N |
| Wattage | 32W |
| GTIN | 00887009962542 |