Duralux Gen2 Work Light, 4-LED, 60 Degree Symetrical Flood, White
The DURA GEN 2 Work Lights combine over a decade of optical engineering experience with real-world feedback from customers who work in most extreme environments on earth. The result is a new range of work lights that offers more light output, more durability, and more versatility while maintaining an aggressive price point for body builders, upfitters, and fleet managers. Our wide flood beam is 25% brighter, while our robust housing is 25% more compact than GEN1 lights. We added a 2-LED & 9-LED size to the existing 4-LED & 6-LED sizes making the DURA GEN 2s the most versatile work light series in our range. 4mm thick brackets, UV hard-coated PC lenses, and our patented DrySeal construction allow our work lights to meet and exceed every test we can throw at them. Choose DURA GEN2s when you need a work light that can last a lifetime without breaking the bank.
The DURA GEN 2 Work Lights combine over a decade of optical engineering experience with real-world feedback from customers who work in most extreme environments on earth. The result is a new range of work lights that offers more light output, more durability, and more versatility while maintaining an aggressive price point for body builders, upfitters, and fleet managers. Our wide flood beam is 25% brighter, while our robust housing is 25% more compact than GEN1 lights. We added a 2-LED & 9-LED size to the existing 4-LED & 6-LED sizes making the DURA GEN 2s the most versatile work light series in our range. 4mm thick brackets, UV hard-coated PC lenses, and our patented DrySeal construction allow our work lights to meet and exceed every test we can throw at them. Choose DURA GEN2s when you need a work light that can last a lifetime without breaking the bank.
- GEN 2 Design - New 4-LED Profile , X-Drive LEDs 3,600 Lumens Per Pod, Oversized TIR Optics - Perfected Elliptical Flood Beam, Overbuilt Not Overpriced , Patented DrySealâ„¢ Construction
| Attributes | |
| Alternative Part Number | 9960463 |
| California Proposition 65 | No |
| Country of Origin (Primary) | KR |
| Effective Lumens | 3,400 lm |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black |
| Input Voltage | 9-32V DC |
| IP Rating | IP68/69K |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Beam Pattern | Driving |
| Maximum Amperage Draw | 2.67A |
| Operating Temperature | -40 Celsius to +85 Celsius |
| Raw Lumens | 3,400 lm |
| SDR Required Flag | N |
| Wattage | 32W |
| GTIN | 00887009962610 |