Single 7" Round VX LED Headlight w/ Low-High-Halo
The Vision X 7 round XIL-7RD is DOT approaved headlight replacement, it has three different beam options high, low, halo. The XIL-7RD comes standard with an extended warranty, and multi-volt 12V DC input. This light weighs 2.2 pounds and comes in chrome and black chrome.
The Vision X 7 round XIL-7RD is DOT approaved headlight replacement, it has three different beam options high, low, halo. The XIL-7RD comes standard with an extended warranty, and multi-volt 12V DC input. This light weighs 2.2 pounds and comes in chrome and black chrome.
- td {border: 1px solid #ccc
- } | td {border: 1px solid #ccc
- }br {mso-data-placement:same-cell
- } | --> The Vision X 7" round XIL-7RD is DOT approved headlight replacement, it has three different beam options high, low, halo | The XIL-7RD comes standard with an extended warranty, and multi-volt 12V DC input
| Attributes | |
| Add-on | N/A |
| Alternative Part Number | 9891217 |
| Amp draw | 3.5A |
| Beam pattern | Halo, Low, High |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | KR |
| Effective Lumens | 2,947 lm |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Chrome |
| Includes | LED Headlight |
| Input Voltage | 9-32V DC |
| IP Rating | IP68 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Temperature | -40 Celsius +80 Celsius |
| Raw Lumens | 4,210 lm |
| SDR Required Flag | N |
| Watts | 42W |
| GTIN | 00887009891217 |