3.4" X 1.9" Utility Flood Black 32 Amber LEDs
The Vision X XIL-UF32 features an industrial design which offers offers you a very wide amount of light with not as much distance, and black aluminum housing. The XIL-UF32 comes standard with an extended warranty, and multi-volt 9-32V DC input. This light weighs .91 pounds and offers a mounting depth of 1 . Coming with an 120 degree wide angle beam pattern with only 0.50 amp draw.
The Vision X XIL-UF32 features an industrial design which offers offers you a very wide amount of light with not as much distance, and black aluminum housing. The XIL-UF32 comes standard with an extended warranty, and multi-volt 9-32V DC input. This light weighs .91 pounds and offers a mounting depth of 1 . Coming with an 120 degree wide angle beam pattern with only 0.50 amp draw.
- Maintains Separate High / Low Beam Operation | Bolt On Plug-n-Play Installation | Direct Fit Into Factory Headlight Location | Durable Powder Coated Steel Bracket | Drastically Increase Visibility & Light Output
- Used to Flood Any Area
- 32 Wide angle LEDs
| Attributes | |
| Add-on | N/A |
| Alternative Part Number | 9119298 |
| Amp draw | 0.5A |
| Beam pattern | Ultra Wide |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | KR |
| Effective Lumens | 456 lm |
| Hazardous Material Code | N |
| Housing Color | Black |
| Includes | LED Light, Pigtail Connector |
| Input Voltage | 12-32V DC |
| IP Rating | IP68 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Temperature | -40 Celsius +50 Celsius |
| Raw Lumens | 500 lm |
| SDR Required Flag | N |
| Watts | 6W |
| GTIN | 00887009119298 |